Vinuté hadice

HYDRA ®  Vinuté hadice sa vyrábajú v rámci nekonečného procesu výroby profilovaním a špirálovým navíjaním kovového pásu valcovaného za studena na tŕň. Vďaka minimálnemu stupňu deformácie je možné vyrábať vinuté haidce z feritických materiálov. Typické východzie materiály sú pásy z pozinkovanej ocele, nerezovej ocele alebo mosadze, príp. s pochrómovaným alebo poniklovaným povrchom.

Vinuté hadice sa dodávajú s okrúhlymi alebo viachrannými prierezmi; sortiment profilov siaha od jednoduchých hákových až po vysokopevné profily so sponou. Zvýšenú tesnosť je možné dosiahnuť zavedením tesniaceho vlákna počas procesu vinutia do tesniacej komory so špeciálnym profilom. Ako tesnenie sa používa bavlna, guma a keramické vlákna. Za účelom zvýšenia tesnosti, napr. proti striekajúcej vode je možné použiť aj plášte z PVC alebo silikónu.

Výhody vinutých hadíc sú vysoká zaťažiteľnosť v ťahu a priečnym tlakom ako aj odolnosť voči chemikáliám a teplotám. Používajú sa napr.

  • ako ochranná hadica optických káblov a elektrické vedenia,
  • ako ochrana pred prílišným zohnutím vedení vlnovcových hadíc,
  • ako hadica pre nasávanie a čerpadie dymu, triesok alebo granulátov,
  • ako hadica na odvod spalín alebo
  • ako výstelka za účelom optimalizácie podmienok prúdenia

v strojárstve, meracej a regulačnej technike, v komunikačnej technike a optických vláknach ako aj v medicínskej technike. Vo veľmi veľkých množstvách sa vinuté hadice používajú ako výstelka v prípade výfukových zariadení osobných a nákladných automobilov.

Príklady výrobkov

Príklady výrobkov

Osvedčenia

Witzenmann Slovakia

Slovenský Anglicky